Zakup domu z rynku wtórnego to krok, na który warto się zdecydować, jeśli chcemy posiadać dom, jednak nie chcemy lub nie możemy go zbudować. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup wymarzonego domu, warto dokładnie przeanalizować jego stan techniczny i – co bardzo ważne – także stan prawny. Zły stan techniczny domu może bowiem spowodować konieczność poniesienia niemałych wydatków na remont. Zły stan prawny domu zaś może przyczynić się nie tylko do wydatków ale i problemów natury prawnej.
Stan techniczny domu ma znaczenie
Jeśli nie znamy się na analizie stanu technicznego nieruchomości, warto na oględziny domu wybrać się z fachowcem z branży budowlanej. W trakcie oględzin domu bardzo ważne jest zwrócenie wagi na najważniejsze jego części – dach, ściany , podłogi, okna. Konieczność remontu tych elementów wiąże się bowiem z dużymi wydatkami. Jeśli widzimy drobne usterki, jakieś niedociągnięcia, to często nawet dobrze. Mogą być argumentem przy negocjacjach ceny domu . Bardzo duże usterki jednak powinny nas zmusić do zastanowienia. Wymiana dachu, podłóg, a nawet wszystkich okien w domu, to wydatki znacznie przekraczające kilka tysięcy złych. W przypadku dachu może to być wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozsądniej więc poszukać domu, który nie wymaga takich nakładów. Warto też zwrócić uwagę na stan instalacji wodnej, elektrycznej i centralnego ogrzewania, pamiętając, że im większe usterki tym poważniejsze wydatki na remont.
Stan prawny domu
Dom w akceptowalnym stanie technicznym i w dobrej cenie, najczęściej jesteśmy skłonni kupić. Przed podjęciem tej decyzji warto jednak bardzo dokładnie przeanalizować jego stan prawny. Sprzedający powinien podać nam numer księgi wieczystej. W niej można znaleźć zapisy mówiące o tym, co – pod kątem prawnym – działo się z domem, kiedy – na przykład – zmieniali się właściciele. Tam też znajdują się zapisy o ewentualnych zastawach bankowych. W księdze wieczystej można znaleźć też dane o służebności przejścia lub przejazdu, jeśli takie zostały ustanowione.
Konieczne jest także spojrzenie na plan zagospodarowania przestrzennego. Z niego można dowiedzieć się – na przykład – czy w przyszłości obok domu nie zostanie wybudowana droga lub inwestycja, która będzie uciążliwa.
Kupując dom, warto wcześniej sprawdzić wszystkie dokumenty z nim związane. Przed zakupem zaś poprosić właściciela o przedstawienie dokumentu mówiącego o tym, że nikt w domu nie jest zameldowany. W innym przypadku istnieje ryzyko zakupu nieruchomości, w której ktoś oprócz nas – zgodnie z prawem – będzie mógł przebywać.
Kupowałem ostatnio dom, na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku. Na szczęście wziąłem ze sobą fachowca który ocenił instalacje elektryczne, hydrauliczne, gazowe itp. Było tragicznie, ten dom po prostu zagrażał mieszkańcom. Dlatego w porę zwiałem i go nie kupiłem.
W artykule jest jasno powiedziane, że trzeba uważać na to kto zameldował się w danym domu. I to jest prawda. No chyba że chcecie mieszkać z dodatkowym lokatorem.