Rola układu krążeniowego w organizmie człowieka jest nie do przecenienia. Dzięki niemu odbywa się dopływ tlenu i innych substancji odżywczych do wszystkich narządów i tkanek. Stan naczyń krwionośnych powinien być poddany szczególnej uwadze. Warto zadbać o optymalne warunki przepływu krwi. Oprócz wielu czynników niebagatelny wpływ na pracę serca ma właściwe odżywianie, co nieraz było potwierdzane w badaniach.
Jakie grupy produktów powinny być obecne w diecie? Przedstawiamy kilka przykładów żywności, którą „pokocha” nasze serce.
- Banany. Są źródłem potasu, niezbędnego do poprawnej pracy serca i stanu naczyń krwionośnych. Potas zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, obniża prawdopodobieństwo wystąpienia zawału i udaru mózgu. Potas normalizuje prace układu nerwowego i zapobiega gromadzeniu się cholesterolu.
- Granaty, To jedne z najcenniejszych owoców wzmacniających zdrowie serca i układu naczyń krwionośnych. Spożywanie granatów zapobiega rozwojowi miażdżycy, chroni przed wystąpieniem udarów mózgu oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Co więcej, granat korzystnie wpływa na pracę mózgu, układ nerwowy, moczowy i płciowy.
- Cytryny. Ich spożywanie wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i oczyszcza naczynia krwionośne. Oprócz tego cytryna jest bogata w błonnik, pektyny, potas i witaminę C. Substancje zawarte w cytrynie pomagają zapobiegać chorobom takim jak dławica piersiowa, tachykardia, choroba wieńcowa, nadciśnienie, zawał serca i udar mózgu .
- Pomidory. Zapobiegają powstaniu zakrzepicy, miażdżycy, anemii i zawałom serca. Ponadto sprzyjają normalizacji ciśnienia krwi. Pomidory mogą chronić przed powstaniem zawału serce, zwiększają aktywność układu nerwowego, normalizują pracę serca i stabilizują jego rytm.
- Czosnek. W składzie czosnku znajdują się unikalne substancje obniżające ciśnienie, rozluźniające naczynia krwionośne i poprawiające przepływ krwi. Co więcej, przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu.
- Cebula. Wchodzące skład oleju substancje oczyszczają naczynia krwionośne za złogów cholesterolu. Spożywanie cebuli zapobiega miażdżycy i przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Na dodatek jedząc cebulę, możesz mieć wpływ na rozrzedzenie krwi i normalizację poziomu hemoglobiny.
- Dynie. Zawierają spore ilości potasu i witamin z grupy A. Normalizują ciśnienie krwi, wzmacniają i usprawniają pracę mięśnia sercowego. Dynia korzystnie wpływa na serce, ponieważ może eliminować objawy zaburzenia rytmu, tachykardię i zmniejszać prawdopodobieństwo udaru mózgu. Dynia może być stosowana w profilaktyce miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.
- Papryka. Najkorzystniejsza dla serca czerwona papryka może zapobiegać rozwojowi choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego. Ponadto może hamować rozwój zaburzeń rytmu serca. Zawiera sporą ilość przeciwutleniaczy.
- Chrzan. Korzeń chrzanu jest bogaty w karoten, fosfor, magnez, cynk i miedź. Co więcej, zdrowe dla serca mogą okazać się także liście chrzanu. Chrzan przyczynia się do spadku cholesterolu, normalizacji ciśnienia krwi, dostarczania potasu, który zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów serca, udarów i innych chorób.
Moim zdaniem nie powinniśmy jeść dużej ilości owoców. Niestety zawierają one zbyt dużo cukrów, które prowadzą do tycia. Dla mnie są jedynie smaczną przekąską.