Stylizacja domu – styl rustykalny, skandynawski czy nowoczesny ?

Projektując aranżację domu, można pokusić się o urządzenie go w określonym stylu zamiast kupować przypadkowe wyposażenie, meble i elementy dekoracyjne. O wiele lepiej będzie wyglądać dom urządzony w jednym konkretnym stylu, gdzie poszczególne elementy wyposażenia będą świetnie się ze sobą komponowały. W ten sposób unikniemy chaosu, a wnętrze będzie reprezentować pewną zamierzoną koncepcję. Do wyboru mamy wiele stylów, na przykład skandynawski, rustykalny, nowoczesny czy industrialny.

Styl skandynawski

Bardzo lubiany styl skandynawski nadaje się do każdego wnętrza. Jest to styl oparty na naturalnych surowcach. Proste i funkcjonalne meble wykonane z jasnego drewna to jeden z głównych punktów tego stylu . Często jest to drewno przecierane. Dominować będzie tu kolor biały, błękitny i ciepły szary. Tkaniny w ciepłych stonowanych kolorach wykonane z naturalnego surowca jak wełna, len i bawełna zdominują wnętrze. Ceramika powinna być utrzymana w tym samym tonie. Na ścianach możemy powiesić grafikę o tematyce morskiej lub przyrodniczej. Dom w tym stylu jest ciepły i przytulny.

Styl rustykalny

Ten wiejski styl świetnie komponować się będzie w domach na wsi lub na obrzeżach miast, ponieważ podkreśla sielski charakter domu. Można w nim wykorzystać każdy element, który kojarzy się ze wsią. Wspaniale podkreślają ten styl nieheblowane belki stropowe, kamienna podłoga w korytarzu, ściana z surowej deski. Jak w każdym stylu, ważne są tu detale. Kosze pełne uschniętych bukietów, wieniec ze słomy na ścianie lub pejzaż ukazujący snopy zboża na polu, wszystko to uzupełnia i podkreśla styl.

Styl nowoczesny

Każda epoka ma swój styl nowoczesny, odrzucający tradycyjną dekoracyjność. Obecnie jest to minimalizm w wystroju i prostota, czyli jak najmniej ozdób i detali. Meble proste, dużo szkła .We wzornictwie raczej surowość i ograniczenie się do 2-4 kolorów, nie więcej. W aranżacji wnętrza stosuje się głównie kontrastowe barwy, jak czerń i biel. W stylu tym warto wprowadzić jeden, dwa elementy pozornie nie pasujące do kolorystki. Chodzi o osiągnięcie efektu szokującego, jakby zgrzytu. Na przykład pomarańczowe zasłony lub purpurowa lampa wśród szarych mebli.

Autor

  • Jest pisarzem, jego utwory płyną z serca i duszy. Zajmuje się także amatorskim reportażem. Na swojej stronie pragnie przekazać swoim czytelnikom praktyczne porady na różne tematy.

2 komentarze

  1. Wolę jednak inne style, szczególnie takie, gdzie mam jak najwięcej pola do własnego manewru. Nie lubię gdy jakiś katalog mówi mi gdzie mam co postawić. Najlepiej decydować o tym samemu, nawet jeśli miałaby to być wesoła twórczość.

Dodaj komentarz